A svájci Hansjörg Surber műgyűjtő és felesége, Irina az önjáró zeneeszközöktől a gramofonokig tár a látogatók elé mára szinte feledésbe merült kultúrtörténeti csodákat, 50 és 200 év közötti, jobbára ma is működőképes tárgyakat felvonultatva.
Hansjörg Surber műgyűjtő, tulajdonos, Surbi’s Zenemúzeum: „Ez a múzeum egyedülálló Magyarországon – fogalmazottHansjörgSurber – elárulva azt is: 12 éves kora óta gyűjt zenélő eszközöket. Akkor az első zsebpénzéből vásárolt egy zsebgramofont, évekkel később pedig egy automata zongora került a birtokába, örökség révén. Később egyre gyarapodotta gyűjtemény, közben pedig rengeteg tanult a technikáról, a zenei eszközök történetéről és a muzsika fejlődéséről.”
A 2009 óta feleségével Magyarországon élő, eredetileg villamosmérnökként dolgozó, számos nemzetközi verklitársaságban is tag Hansjörg Surber a 10 éves Keszthelyi Verklifesztivál alapítója is egyben. A gyűjtő elárulta azt is: akik belépnek a múzeumba, felfedezhetik a mechanikus zenegépek világát azokból az időkből, amikor még nem volt rádió és lemezjátszó. Gál Lajos, Gyenesdiás polgármestere a megnyitón kiemelte: büszkék arra, hogy újabb gyöngyszemmel gazdagodott a település.Ez egyben mutatja azt is, hogy a nagyközségben „elsődleges a kreativitás és az innováció”.
Gál Lajos polgármester, Gyenesdiás: „Ez mind-mind adja azt, hogy a nyitott közösség mennyi értéket tud idevonzani. Gyenesdiás ettől erős, ésaz ilyen családoktól s gyűjteményektől van jelene és lesz jövője is.”
A múzeumban egy időben maximum 10 ember tartózkodhat. Az érdeklődők díjmentesen léphetnek be. Őket előre egyeztetett időpontban tárlatvezetéssel kalauzolják körbe a két emeleten elhelyezett különleges hangszerek között.