Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. május 17., péntek

Túra az őskori festékbányába

Geotúrát hirdetett a hétvégére a Balaton-Felvidéki Nemzeti Park, de olyan gyorsan betelt a létszám a május 23-ai időpontra, hogy ezért a kirándulást vasárnap, azaz május 24-én is megtartják.

Két lehetőséget kínálnak a túravezetők, a hosszabb táv 12 kilométer és hat órát vesz igénybe, míg a rövidebb szakasz hat kilométeres és három óra alatt végig lehet jutni rajta.

A túra leírásában az szerepel, hogy a résztvevők Lovasról indulva először egy pici, de nagyon érdekes kiállítást néznek meg, ahol a közelben található őskori festékbányából előkerült régészeti anyagot mutatják be. A Lovasi-séd mésztufa lépcsői mellett elhaladnak, majd egy szép sztyeppréten átvágva a Szent Kereszt-hegy meredek sziklafalához érnek (Miske-szikla), melynek legimpozánsabb szöglete a völgy fölé meredő „mészkőborda”. Tetejéről gyönyörű kilátás nyílik az alatta húzódó mély szurdokra.
A túrát Felsőörs szívében, a méltán híres „vörös templomnál” folytatják, ami kultúrtörténeti jelentőségén túl meghökkentő látványt nyújtó „kőzettani trónuson” ül.
A túrázók a falu északi részén az európai hírű Forrás-hegyi geológiai tanösvényen is végigballagnak, ízelítőt kapva a 200–250 millió évvel ezelőtt itt hullámzó Tethys-tengeröböl világából. Ha valaki néhány perc alatt meg szeretné érteni a völgyképződés folyamatát (miközben tűzköveket csodál meg a Malom-patak vizében), annak érdemes átküzdeni magát a tanösvény alatt megbújó galériaerdő néhány méterén.
Innen a rövid túra résztvevői visszasétálnak a zöld jelzésen Lovasra, a hosszú túra pedig a festői szépségű Malom-völgy mohos sziklái között kanyarog tovább.
Az őskori festékbánya cinóber színű gödrei és sziklái között az eredeti helyszínen próbálhatják ki a Neandervölgyi ősember csoport által használt földfestéket, és megismerhetik azt a környezetet, mely tartalmát és korát tekintve jelenleg egyedül álló Európában, hasonló helyet csak az afrikai kontinensen találunk!
Visszafelé a Király-kúti-forrásnál megtöltik kulacsainkat, majd a hasonló nevű völgyben már a patak másik ága kísér minket a szép erdei környezetben, ahol még egy barlangba is bekukkanthatnak.

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Felül kell vizsgálni a nádgazdálkodást

Az OVF tájékoztatása szerint a Balatont kezelő Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság költségvetésében a korábbi évekhez hasonlóan, bruttó 3 millió forintot tudtak elkülöníteni nádaratásra, amit pályázat útján vállalkozókkal

tovább olvasom »

Szólj hozzá!