Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. április 28., vasárnap

Trópusi növény a Kis-Balatonban

Trópusi növénytől mentesítették a Kis-Balatont a közelmúltban Zalavár környékén.

 

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság és a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság munkatársai a Kis-Balaton vízében a Magyarországon inváziós fajként nyilvántartott úszó kagylótutajt találtak, amely trópusi eredetű növény és az akvaristák és kerti tavak építői körében kedvelt. A kagylótutaj a természetes vizekben viszont veszélyes.

A vízfelszínen lebegő évelő vízinövény húsos levelei 5–20 cm átmérőjű tőlevélrózsát alkotnak, ennek aljáról ered barna, sűrűn bojtos, 10–20 cm-es gyökérzete. 5–9 cm széles és 7–12 cm hosszú levelei fordított tojás alakúak, párhuzamos erezetűek, tövüknél keskenyednek.

A kontyvirágfélék (Araceae) családjába tartozik. Tipikus úszónövény, mely világszerte elterjedt a trópusi-szubtrópusi éghajlatú területeken. A nyugodtabb vizeket kedveli, nagy sodrású helyeken nem találjuk meg. Hazánk természetes vizeiben nem várható megtelepedése, azon oknál fogva, hogy a 15 °C-nál hűvösebb vizet hosszabb távon nem viseli el. Vízi salátának is szokás nevezni. Hasznosítják metán gáz, s ezáltal biodízel előállítására, állattakarmány gyanánt is. Szarvasmarháknál megfigyelések szerint javítja a tej minőségét, sőt, Kínában humán gyógyászati célokból is termesztik.

 

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Felül kell vizsgálni a nádgazdálkodást

Az OVF tájékoztatása szerint a Balatont kezelő Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság költségvetésében a korábbi évekhez hasonlóan, bruttó 3 millió forintot tudtak elkülöníteni nádaratásra, amit pályázat útján vállalkozókkal

tovább olvasom »

Szólj hozzá!