Előadó: Dr. Vándor László
Zala már hat évvel Mohács után megtapasztalhatta a török pusztítást, hiszen a szultán 1532-ben Bécs felé vonuló serege áthaladt a megyén, amely Szigetvár eleste (1566) után határvidékké vált. A Kanizsai Főkapitányság a Mura és a Balaton között sebtében kialakított védvonalával igyekezett feltartóztatni az előrenyomuló törököket. Ez egészen 1600-ig sikerült a végvidéknek: ekkor került Kanizsa török kézre.
Ezt követően kilencven éven át a megye közepén húzódott a török–magyar határ. A főként kis várakból álló végvonal mozgalmas eseményei – köztük az 1664-es második nagy hadjárat és a sorozatos pusztítások – alapjaiban rajzolták át a településhálózatot, és jelentősen megváltoztatták a lakosság etnikai összetételét.
Kanizsa 1690-es visszavétele és az ezzel járó pusztítások zárták le a megye Mohács utáni, katonai eseményekben bővelkedő korszakát.
Az előadás ezt a viharos időszakot mutatja be, az írott források, valamint a korszak fennmaradt emlékei és azok régészeti kutatásai alapján.
Az előadás ideje alatt a Múzeumkertben izgalmas bemutatóval vár a Georgikon Szablya Kör! Pajzsos-lándzsás alakzati csapatépítő gyakorlatok teszik még látványosabbá a programot.
