Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. május 19., vasárnap

Az Atlanti-óceánt kutathatja a Limnológiai Intézet!

A koronavírus-járvány miatt az eredeti időpontnál valamivel később, 2020. júniusában rajtolt el az AtlantECO elnevezésű nemzetközi projekt, amely az Atlanti-óceánból származó, óriási mennyiségű genomikai adatot rendszerezik. Tizenhárom ország legjobb kutatóit kérték fel a munkára, köztük a tihanyi intézet munkatársait is.

A világhírű TARA Oceans konzorcium magvát adó intézetek is alaposan kiveszik a részüket a munkából, hiszen nagyrészt az ő adataikról van szó. Az ő eddigi kutatásaik védjegye pedig talán a Science magazin egyik különszáma. A tengernyi adat feldolgozása során különös hangsúlyt kap a mikrobiom, a mikroműanyagok, a savasodás és a hálózatelemzés. A tengerbiológia és az édesvízi ökológia egyre mélyebb összefonódását jelzi, hogy a konzorciális projekt egyik legnagyobb munkacsomagját tihanyi rendszerökológus kutató, dr. Jordán Ferenc vezeti, társvezetője pedig dél-afrikai mikrobiológus. A legjelentősebb kooperációs partnerek brazil, dél-afrikai, olasz és francia intézetek, de a tengerparttal nem rendelkező országok közül Svájc (ETH Zürich) és Magyarország (a Balatoni Limnológiai Intézet) is büszkén járul majd hozzá a gigantikus projekt sikeréhez.

A mesterséges intelligenciára is építő módszertan és a high-throughput molekuláris módszerek kombinációja új szemléletű tudást ad majd, a végső cél pedig a klímaváltozás hatásainak megértése és a tengeri mikrovilág minden eddiginél alaposabb felmérése, a tengeri ökoszisztéma sérülékenységének és kritikusan fontos elemeinek meghatározása. Középtávú cél a teljes módszertani keretrendszer édesvízi ökoszisztémákra történő adaptációja a Balaton példáján. Ennek előkészületei már zajlanak Tihanyban a Balatoni Limnológiai Intézetben (Ökológiai Kutatóközpont) és az AtlantECO projekt tanulságai felbecsülhetetlen segítséget fognak nyújtani mindehhez.

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Felül kell vizsgálni a nádgazdálkodást

Az OVF tájékoztatása szerint a Balatont kezelő Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság költségvetésében a korábbi évekhez hasonlóan, bruttó 3 millió forintot tudtak elkülöníteni nádaratásra, amit pályázat útján vállalkozókkal

tovább olvasom »

Szólj hozzá!