Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. április 26., péntek

Anyósként Japánban

Az egykori tévéhíradós egy 1995-ös filmforgatás után fűzte szorosra kapcsolatát a távoli országgal. Később középső gyermeke kutatói ösztöndíjjal került Japánba, majd ott családot alapított. Ica évente látogatja ma már az unokáját is, ottléte során pedig éli a japán emberek hétköznapi életét. Vallja, hogy így ismerszik meg leginkább egy ország, miközben, aki turistaútra érkezik, éppen ezekbe a hétköznapokba nem tud bepillantani. A legfőbb látnivalók csak felületes képet kínálnak minden országról.

Japánról a legtöbb embernek csak néhány sztereotípia jut eszébe, mint a gésa, a szamuráj, a szaké, az udvarias mosoly, az érthetetlen hajlongás, a technikai forradalom, vagy épp a munkamánia. A felszínes információk általában negatív előítéletet szülnek. Miközben mindennek érthető oka van, amely egy többezer éves kultúrában gyökerezik.

– Első látogatásomból hazatérve arra a kérdésre, hogy milyen Japán, csak annyit tudtam válaszolni, hogy ambivalens, vagyis ellentmondásos. Bár már kicsit jobban ismerem az országot, ma sem mondhatok mást. A világban általam megismert közösségek egyikében sem tapasztaltam azt, amit ott: mennyire jelen vannak az ősi tradíciók a világ harmadik leggazdagabb országa, a mondhatni, már a XXII. századi technikai fejlődésben élő lakók mindennapjaiban – mondja Ica, aki 1995-től figyelemmel kísérhette Japán fejlődését, miközben családlátogatásai alkalmával egyre mélyebben megismerte a 130 milliós ország működését, hétköznapi életét, szokásait.

A kötetben erről is ír, de a világhírű látnivalókat sem hagyja ki, élményeivel dúsítva azokat. Feleleveníti a számára fontos találkozásokat, az olvasók megismerkedhetnek egy zen buddhista kolostor életével, azzal a tudós hölggyel, akit Magyarországon egyedüliként már két alkalommal tüntetett ki a japán császár.

Bepillanthatnak a diplomácia rejtelmeibe, a kint élő magyar feleségek beilleszkedésébe. Az ott tanult diákok emlékeiről éppúgy olvashatnak, amint az Oszaka Egyetem magyar tanszékéről, vagy arról a fiatal séfről, aki Európa legjobbja lett a nemzeti ételnek számító szusi készítésében. Választ kapnak arra, hogy mi bűvölt el egy japán zeneművészt a magyar népzenében annyira, hogy Magyarországot válassza második hazájául.

Bemutatkozik egy híres japán közgazdász, aki itteni küldetései végeztével nálunk telepedett le. A fejezeteket irodalmi idézetek és művészi kalligráfiák vezetik be, valamint a szerző és családja saját fényképfelvételei teszik élményszerűvé.

A kiadás apropója pedig, az, hogy idén ünnepeljük a magyar-japán diplomáciai kapcsolatok fennállásának 150. évfordulóját. A kötet tisztelgés a jeles jubileum előtt, egy újabb kulturális híd megteremtésével a két nép között. A könyv bemutatását az Oszaka Egyetem magyar tanszéke is tervezi, ahová Bayer Ica májusra immár másodszor kapott vendégelőadói meghívást. Az itthoni premier pedig a gyulakeszi Csigó malom október eleji háromnapos Japán napok 150 című ünnepi eseménysorozata keretében lesz.

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Felül kell vizsgálni a nádgazdálkodást

Az OVF tájékoztatása szerint a Balatont kezelő Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság költségvetésében a korábbi évekhez hasonlóan, bruttó 3 millió forintot tudtak elkülöníteni nádaratásra, amit pályázat útján vállalkozókkal

tovább olvasom »

Szólj hozzá!