Ami egy ünnepi asztalra kerülhet: narancsleves, egyben sült kacsa és társaik

Karácsonyi receptek, belecsempészve a nemzetközi konyha ízvilágát

Ha karácsony, akkor nagy eszem-iszom!
Így van ez az egész világon. Sokan vagyunk, sokfélék, ezer és ezer ízléssel, számolatlan helyi adottsággal, alapanyagok millióival, de ami biztos, az az, hogy a világ nagyobbik fele ünnepli a karácsonyt, és olyankor mindenkiből kibújik a hedonista énje.
Minden országban és minden családban vannak hagyományok.
Nálunk a halászlé és töltött káposzta kettőse az alap, máshol el sem tudják képzelni a karácsonyt pulyka nélkül.
A mi családunkban, mikor mindenki összegyűlt, a reggeli általában kocsonya volt, ezt folytattuk délben az elmaradhatatlan karácsonyi húslevessel, a benne főtt alapanyagokkal. Majd jött a disznópöri, nokedlivel – apa szigorúan a kanalas bedolgozásra esküdött – meg a rántott hús. Anya általában csak háromfajta sütit készített: linzert (azóta sem ettem olyan jót) mézes krémest és diós-mákos kalácsot. Ennyi! Vacsira pedig sütött egy kis rántott pontyot krumplipürével. Ja, és ha valami extrát akart, akkor albertrudat kent még és baromi büszkén szelte fel srégen.
Nem volt benne semmi flancos, nem volt minden évben újdonság, nem volt ebben a menüben semmi látványos, de mégis jó volt, mert együtt voltunk.
Én ma már máshogy csinálom. Figyelek, hogy minden évben legyen egy kis attrakció, hogy legyen mindig egy friss íz, de amit otthonról hoztam, és én sem hagyom el karácsonykor, az a kocsonya és a diós-mákos kalács – no meg egy kis folyós kakaós – szigorúan szentestére sütve és mindig figyelem a gyerekeim hadát, ahogy folyamatosan tapogatják, hogy eléggé kihűlt-e már, mikor lehet már szelni…

Fotók: Madarász Ildikó

És hogy mit készítek az idén? Persze lesz újdonság. De az idén megfogadtam, hogy olyan ételeket próbálok összeállítani, ami viszonylag egyszerű, ugyanakkor látványos és az ételek sorát jó logisztikával laza három óra alatt készre főzhetem.
Loptam egy kicsit innen is onnan is. Amerika, Anglia, Ausztria is képviselteti magát az asztalunkon.

Narancsleves

Hozzávalók

1 l. narancslé (egy kis gyümölcshússal)
2 dl. tejszín 30 %-os
cukor ízlés szerint
2 tojás
pici gyömbér

Elkészítés:
A narancslevet felteszem egy lábasban forrni, mikor elérte a forráspontot beleteszem a tejszínt és a cukrot. Kb. 3 percig főzöm. Ez alatt a tojásokat kettéválasztom a fehérjét pici cukorral kemény habbá verem, majd a csendesen fődögélő narancslevesbe szaggatom (mintha madártejet készítenénk). Ha kész, lehúzom a tűzről és belecsorgatom az előzőleg szintén pici cukorral kikevert tojások sárgáját, gyömbérrel ízesítem.

Egyben sült kacsa

Hozzávalók
2,5 -3 kg. egész kacsa
rozmaring
répa
fehér répa
zeller
alma
birsalma

bors

Elkészítés
A kacsát alaposan átnézem, az esetleges maradvány tollakat, tokokat eltávolítom, majd kívül-belül bedörzsölöm sóval. A belsejébe egy egész almát teszek, illetve pár hasáb zellert. Egy nagy tepsibe rakom, mely alá kb. 1,5 dl. vizet öntök. A kacsa köré teszem a többi zöldséget és gyümölcsöt nagyobba hasábokra szelve, majd kb. 1 ág rozmaringot széttépkedek és a kacsára és kacsa köré teszem. Alufóliával duplán letakarom és kilónként kb. 45 percig sütöm, közben óránként meglocsolom a szafttal, félidőben a mellét bevagdosom. A végén eltávolítom a fóliát és pirosra sütöm.

Pisztráng egyben

Hozzávalók:
2 egész pisztráng
2 db. citrom
2 gerezd fokhagyma

bors
2 csokor petrezselyem

Elkészítés
A halakat tisztára törlöm, majd sózom kívül-belül. A citromokat szeletekre vágom és a hal üregébe rakosgatom, a szintén szeletekre vágott fokhagymával, ezek után egy csokor petrezselymet teszek még mindegyikbe, a halak tetejét megborsozom. Pici olajat rakok egy tepsibe és arra fektetem a halakat, alufóliával letakarom, majd kb. 15 perc alatt készre sütöm.

Levendulás kekszek

Hozzávalók
6,5 dkg kristály cukor
1 ek. szárított levendulavirág
14 dkg. vaj
1 tk. reszelt citromhéj
24 dkg. liszt
3 tojás sárgája
1 csésze kristálycukor a kekszek díszítéséhez

Elkészítés
A vajat a cukorral és a levendulával összekeverem, majd hozzáadom a tojások sárgáját. Jön a citromhéj, a liszt és összedolgozom a tésztát. Fél órát pihentetem a hűtőszekrényben. Kb. fél-egy cm. vastagra nyújtom és formákra szaggatom, majd kristálycukorba mártom az egyik felét és sütőpapírral bélelt tepsibe kb. 170 fokon készre sütöm.

Madarász Ildikó

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Felül kell vizsgálni a nádgazdálkodást

Az OVF tájékoztatása szerint a Balatont kezelő Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság költségvetésében a korábbi évekhez hasonlóan, bruttó 3 millió forintot tudtak elkülöníteni nádaratásra, amit pályázat útján vállalkozókkal

tovább olvasom »

Szólj hozzá!