Az egyesület beszámolt róla, „a tulajdonos olyan földterületeken szándékozott építkezni, aminek közvetlen szomszédságában természetvédelmi terület, Natura 2000 védettségű területek vannak, közvetlenül a Balatonhoz csatlakozva,”. A hatóságok szerencsére belátták, hogy visszafordíthatatlan, természet károsító folyamatok indulnának el és ezért nem is adtak engedélyt a terület átminősítésére.
A civilek július 26-án feljelentést tettek, mert Csopakon a tulajdonos nagymértékű fakivágásba kezdett az erdőben. Ezen kívül megkeresték Ambrus Tibort, Csopak polgármesterét is, valamint a Veszprém megyei kormányhivatalt. A civilek fotókkal dokumentálták a történéseket.
A feljelentés dacára július 29-re a teljes, érintett területen letarolták az erdőt. Két nap múlva tüntetést tartottak a civilek és az erdőirtás, környezetkárosítás ellen tiltakozó helyiek. Aláírásgyűjtés is indult az ügyben, amit 2300 helyi alá is írt, illetve a rendőrség a terület tulajdonosát a fairtás miatt eljárás alá vonta.
Az illetékes kormányhivatal lefolytatta az eljárást és megállapította, hogy a fakivágás illegális volt, és hogy a Kerekedi-öbölhöz a terület tulajdonosa által tervezett apartmanház-komplexum sem épülhet meg, éppen a Natura 2000 besorolásra való tekintettel.
A Kerekedi-öböl melletti természetvédelmi terület összesen 64 hektáros, Csopak és Balatonfüred között húzódik. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park védelmét élvezi 1992 óta, mint az északi part mára szinte egyetlen, érintetlen tó-partszakasza.
Az Összefogás a Balatonért civil egyesület a hivatalos Facebook oldalán közölte, eredetileg szeptember 26-án tiltakozó felvonulást akartak szervezni, amit átminősítenek ünnepléssé, ahol valamit szeretnének bejelenteni.