Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2025. november 5., szerda

Mióta csobbanhatnak a nők a Balatonban?

A kultura.hu készített egy anyagot az elmúlt 160 év fürdőzési szokásaiből.

A nők az 1860-as évektől kezdve járhattak nyilvános fürdőkbe, bár kezdetben szigorúan vették a strandi öltözéket, sőt ebben az időben a vízbe sem mehettek. Czingel Szilvia kulturális antropológus, muzeológus elmondásából kiderült, hogy az 1860-as évektől vált szokássá a fürdőzés a jómódú polgári körökben, de ekkor még a női test körül is számos tabu élt.

A strandolást úgy kellett elképzelni ezekben az időkben, hogy a vízben nyakig el kellett merülniük, hogy a testük ne látszódjon, erre hozták létre az úgynevezett fürdőkabinokat. A következő évtizedben megjelentek az első fürdőruhák, melyek buggyos nadrágból és nehezékkel ellátott szoknyából álltak, ez pedig a századfordulóra fokozatosan eltűnt.

Fürdőkabinok a vízben
Forrás: Vintage Wunderlust

Az 1900-as években a hölgyek is felszabadultak, így már többet mutathattak a testükből, majd az 1920-as évekre megszűnt az elszeparált fürdőzés és a fürdőkabinokra sem volt már szükség.

Az első egyrészes fürdőruha 1920-ban készült el, de kezdetben még harisnyával hordták, és ez volt a szokás még kb. 5 évig. Marlene Dietrich és Marilyn Monroe forradalmat indított a latex dresszekkel, de ezekben az időkben is csak a városi polgárság hölgyei fürdőzhettek, a parasztlányok a második világháború előtt nemigen fürdőzhettek.

Erkölcsrendészet 1922-ben
Forrás: Huffington Post

Az első bikinit 1946-ban alkotta meg Jacques Heim, de nehéz volt bemutatni, mert a modellek nem szívesen viselték, mivel szokatlanul keveset takart. Eleinte nem aratott osztatlan sikert ez a darab, a változást csak az 1956-os És Isten megteremté a nőt című film hozta meg.

Forrás: Czingel Szilvia, kultura.hu

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Szólj hozzá!

300x250

Kövess minket Facebookon!

300x250

Kiemelt videó

300x250