Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. április 20., szombat

Minden munkáltatói problémára létezik jó megoldás

Napjainkban, amikor a megfelelő munkavállaló megtalálása és megtartása komoly kihívás elé állítja a cégvezetőket, egyre inkább felértékelődik a HR szerepe. Molnár Szilvia vezetői coach, tréner és HR tanácsadó, a kreativfejlesztés.hu alapítója 15 éves, nemzetközi termelő vállalatoknál szerzett munkatapasztalattal azt mondja: minden problémára van megoldás, csak ismerni kell hozzá a megfelelő módszert.

– Mivel foglalkozik egy coach és miben tud segíteni?  

– Mostanában divatos elnevezéssé vált a COACHING, mégis nagyon kevesen tudják, mit is jelent. A coach tulajdonképpen egy olyan, támogatást nyújtó személy, aki elgondolkodtató, cél- és megoldás-orientált kérdések segítségével rávezeti az ügyfelét az adott probléma megoldására. Nem ad tanácsot, mivel egy másik ember tanácsa nem feltétlenül a mi saját megoldásunk. Nem vájkálunk a múltban, hanem a jelenben dolgozunk – a jövőre vonatkozó célkitűzések, célok elérésének hatékony, könnyebb és gyorsabb megvalósítása érdekében. Az ügyfél felismeri valódi erősségeit, valamint fejlesztendő területeit, és szemléletváltás segítségével tudatosítja a céljaihoz vezető lépéseket.

– Mikor érdemes ezt a módszert alkalmazni és milyen eredmények érhetők el a coaching-gal? 

– Egyrészt a vállalatok hatékonyságának növelésében nagy szerepe van annak, ha az eredmény-orientált vezetőfejlesztési, illetve szervezetfejlesztési folyamatokra tudatosan odafigyelnek a cégek. Olyan esetekben érdemes coaching módszerrel fejleszteni a (beosztottakkal rendelkező) vezető pozícióban dolgozó munkatársakat (csoportvezetők, műszakvezetők, középvezetők, területi vezetők, felsővezetők), amikor például egy jó szakembert vezetővé neveznek ki, de még nem feltétlenül rendelkezik a megfelelő kompetenciákkal ahhoz, hogy a gyakorlatban is jó vezetővé váljon. Abban az esetben is hatékony, ha a vállalatok szeretnék megtartani munkatársaikat, vezetőiket; növelni szeretnék a munkavállalók elkötelezettségét; továbbá amikor egy vállalat szervezeti változásokon, átalakításon megy keresztül; vagy ha azért szeretné a vezetőit egyénre szabottan fejleszteni, hogy minél eredményesebben és hatékonyabban végezzék feladataikat, ami egyben a vállalat üzleti sikereit is szolgálja. (Bővebben:  http://www.kreativfejlesztes.hu/szolgaltatasaim/business-coaching/). 

– A munkavállalók megtartása napjainkban óriási kihívás elé állítja a munkáltatókat. Milyen eszközökkel tud nekik segíteni? 

– A munkáltatóknak valóban komolyan kell venniük azt a tényt, hogy a munkavállalók megtartását csupán a béremelés nem oldja meg. Ahhoz, hogy elkötelezett, lojális munkatársaik legyenek, oda kell figyelni a dolgozóknak adott pozitív visszajelzésre, elismerésre, az emberséges bánásmódra, a nagyobb fokú rugalmasság biztosítására, a szakmai továbbfejlődési lehetőségekre, a folyamatos fejlődést célzó vezetői készségfejlesztő és szervezetfejlesztő képzésekre. Ezek azonban szintén szemléletváltást igényelnek a vállalatvezetők részéről.  

– A megfelelő munkavállaló kiválasztása éppen ilyen nehéz feladat akkor, ha valaki hosszú távon számít az alkalmazottaira. 

– Előfordul, hogy a cégek a gyorsabb munkaerő felvételben bízva a munkavállalók kiválasztási folyamatában a jelölteknek csupán a korábbi szakmai tapasztalatára fókuszálva szimpátia vagy belső ajánlás alapján döntenek arról, hogy kit alkalmaznak egy adott munkakörre. Ez azonban nem mindig célravezető, hiszen így egyáltalán nem biztos, hogy a legmegfelelőbb munkatársat választja ki a vállalat. Ahhoz, hogy a számunkra ideális kollégát megtaláljuk, a klasszikus állásinterjúkon kívül viselkedés- és kompetencia-alapú interjútechnika, valamint személyiség- és képességmérő tesztek, kérdőívek alkalmazása segít. 

– A kiszervezett HR szolgáltatás egy modern, hatékony és költségkímélő megoldás. Milyen terheket vesz le a cégvezetők válláról és hogyan épül fel a gyakorlatban? 

– Az idő- és költséghatékony HR szolgáltatás igénybevételével a vállalat pénzt és időt takarít meg. Azon kis-és középvállalatok cégvezetőit tudom támogatni külső HR szakértőként, akiknek a cég méretéből adódóan még nincs lehetőségük HR osztályt fenntartani. Ugyanakkor már szükségük van a HR tevékenységre, és nincs, akire rábízhatnák ezt a feladatot – nincs elég idejük a megfelelő munkatársak kiválasztására; egyszersmind szeretnék diszkréten intézni a folyamatot. A munkamódszerem lényege, hogy az álláshirdetésre érkezett önéletrajzok alapján hatékony interjútechnika és tesztek alkalmazásával kiválasztom a legjobbnak ítélt 2-3 pályázót a jelöltek közül. A cégvezetésnek már csak ebből a néhány jelöltből kell kiválasztania a megfelelő munkatársat, akivel el tudják képzelni a hosszú távú együttműködést.  

– Térjünk át a munkavállalói oldalra. Magánszemélyek is sokan küzdenek azzal a problémával, hogy szeretnének továbblépni a karrierjükben, de nincs hozzá bátorságuk, lendületük. Ebben az esetben is hatékony megoldás a coaching?  

– Akik karrierváltásban vagy akár szakmai útkeresésben vannak, és éppen azon gondolkodnak, hogyan is lehetnének elégedettebbek a munkájukkal / a munkájukban, az első dolog, hogy felismerjék: mi az, amit szívesen és nem csak kényszerből végeznek. Sokan azért váltogatják gyakran a munkahelyüket, mert nem találják az ideális, hozzájuk illő munkát. A másik véglet pedig, amikor valaki 10-20, vagy akár 30 éven keresztül ugyanazon a munkahelyen dolgozik, de már unja a rutinszerű feladatokat és panaszkodáson kapja magát… Ennek felismerésében segít az önismeret fejlesztése, a személyiségtípus meghatározása, az erősségek-fejlesztendő területek kijelölése, az értékrend tudatosítása, készségek fejlesztése, célok kitűzése, illetve az azokhoz vezető lépések meghatározása. Tehát magánszemélyek részére is hatékony megoldást nyújt a coaching olyan esetekben, amikor a szakmai útjukon, karrierjükben, illetve egyéb élethelyzetükben elakadtak, változásban vannak, nehéz döntés előtt állnak; vagy éppen önmagukat, életcéljukat szeretnék megtalálni, de egyedül nem merik, vagy nem tudják meglépni az ehhez szükséges lépcsőfokokat. 

– Az állásinterjúkra egy jó önéletrajz jelentheti a belépőt. Milyen ma egy tartalmilag és formáját tekintve is versenyképes önéletrajz?

– A jó önéletrajz formáját tekintve könnyen áttekinthető, rendezett, szerkezetileg jól tagolt, legfeljebb 2 oldal terjedelmű. Másrészt lényegre törő, tömör, pontokba szedett, felsorolásszerű információkat tartalmaz az álláskeresőről, úgy mint a személyes adatok, tanulmányok, szakmai tapasztalatok (munkahelyek), nyelvtudás, egyéb ismeretek, képességek, hobbik. Érdemes profi fényképpel ellátni az önéletrajzot, hiszen segíthet abban, hogy nagyobb eséllyel hívják be a pályázót a személyes állásinterjúra. A munkáltatói oldalról egyre inkább igény van a kompetencia alapú CV-re, melyben szerepelnek az álláskereső kompetenciái, készségei, illetve erősségei is. Ehhez azonban jól kell ismernünk önmagunkat. Mindemellett a kreativitás is teret nyer ezen a területen, hiszen egy, a személyiségünket is megmutató önéletrajzzal igazán fel tudjuk hívni magunkra a munkáltató figyelmét. Ehhez léteznek az internetről letölthető önéletrajz sablonok, template-ek, melyekkel egyedi design-t adhatunk a CV-nknek. Csak biztatni tudok mindenkit, hogy éljen a rendelkezésére álló lehetőségekkel!

(X)

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Felül kell vizsgálni a nádgazdálkodást

Az OVF tájékoztatása szerint a Balatont kezelő Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság költségvetésében a korábbi évekhez hasonlóan, bruttó 3 millió forintot tudtak elkülöníteni nádaratásra, amit pályázat útján vállalkozókkal

tovább olvasom »

Szólj hozzá!