Az áruházak polcai már november elejétől zsúfolásig megteltek a mikulásokkal és angyalkákkal, persze csokoládé formájában. Ezzel elég rendes fejtörést adnak a szülőknek, akik kreatív fantáziájukat bevetve találnak ki sztorikat arra, hogy miért nem lehet ezekből a kosárba tenni. Persze valami ilyesmit azért mindenki szeretne a gyermek csizmijében látni….mert ugye a Télapó most is figyel!
Nekem már inkább felnőtt, mint kamasz gyerekeim vannak, de még ők is igénylik a csoki mikulást – a 46-os bakancsukba! De létezik egy másik út is, ha nem szeretnénk (csak) bolti édességekkel tömni a gyereket, hanem kreatívkodni is akarunk. Nah, ilyenkor születik mindenkiben meg a Mikulásné jellem, aki a gyerek lefekvése után nagyüzembe kapcsolja magát.
Ehhez nem kell minden gyerekkel megáldott, egy estére Télapó oldalbordájává átlényegült anyumanónak konyhatündérnek is lennie egyben: vannak olyan egyszerű, ugyanakkor nagyszerű receptek, amik tényleg finomak is.
És az édesség is lehet egészséges! Egy jó minőségű nádcukorból készült vajkaramella, amit házi tejjel főzünk össze, és legalább 80 %-os vajjal keverünk ki a végén, mentes minden adalékanyagtól, nagyüzemi zárófóliától. És csak 1 órát igényel a konyhában….Miért is ne arra fordítsuk ezt az időt, aki a legkedvesebb a számunkra: a gyermekünkre!
Nah, mielőtt túl pátoszos hangulatba kerülnék, íme néhány recept! Ha legalább egyet kipróbálunk, akkor elmondhatjuk magunkról, hogy megálltuk a helyünket Télapóné minőségben is…. és ha kihűlve és felkockázva már minen a csomagoló papírban….akkor bújjunk gyorsan a Télapó mellé a hitvesi ágyba, mert mint tudjuk, minden sarkvidéken nagy a hideg :).
Selyempapírba, celofánba is lehet ízlésesen csomagolni, akár kis zsákokat, akár két végükön megkötött, szaloncukorra hasonlító pakkokat is gyárthatunk. Vastagabb papírból pedig egyszerűen tekerhetünk tölcséreket, ezeket is megtölthetjük mindenféle jóval.
Tejkaramella
Hozzávalók:
-
7 dl. jó minőségű tej
-
50 dkg. cukor
-
8 dkg vaj (nem margarin)
A tejet a cukorral kb. 1 órát főzzük. Kb. 45 perc után már nem szabad magára hagyni, folyamatosan keverni kell, mert a cukor könnyen odakap. Ha már olyan sűrű, hogy ha egy hidegvizes pohárba cseppentve golyóvá alakul, illetve amikor már kavarásnál látszik a lábas alja, akkor adjuk hozzá a vajat, majd öntsük kiolajozott formába. Kb. 40 perc elteltével szeljük kockára és így hagyjuk teljesen hűlni, majd rakjuk hűtőszekrénybe.
Törökméz
Hozzávalók:
-
20 dkg. cukor
-
2 ek. méz
-
1,5 tk. szódabikarbóna
A cukrot a mézzel karamellizáljuk, majd hozzáadjuk a szódabikarbónát. Nagyon ügyeljünk rá, hogy miután hozzáadtuk a szódaport, utána már csak 1 percünk van, hogy az előre kiolajozott edénybe töltsük, mert szinte azonnal szilárdul. Ja, és valami fontos! Nagyon nagy lesz a térfogata, gyorsan felhabzik, így vigyázzon mindenki a kezére! Ha kihűlt, törjünk, vagy szeleteljünk belőle darabokat. Minél több benne a méz, annál puhább lesz.
Süti nyalóka
Hozzávalók:
A csoki kivételével a hozzávalókat összekeverjük, és nyalóka formában kisütjük őket. Amikor teljesen kihűltek a sütik, akkor csokoládéba mártjuk, majd szórócukorral megszórjuk őket, vagy mókás pofikat rajzolunk rájuk színező cukorral.
Pillecukor (a nagy kedvenc)
Hozzávalók:
-
15 dkg. cukor
-
2 ek. méz
-
50 ml víz
-
8 g. zselatin
-
+ 3 kanál víz
A cukorból, a mézből, illetve az 50 ml. vízből szirupot főzünk. A zselatint kikeverjük a 3 ek. vízzel, majd a forró szirupot lassan hozzáöntjük. A kész anyagot kb. 8 perc alatt habosra verjük, akkor jó, ha szép fehér és szinte felfut a robotgép keverő lapátjain. A sütőpapírral bélelt formát kiolajozzuk (lehet egy kisebb műanyag forma, vagy kicsi tepsi) és beleöntjük a ragadós masszát. Hűtőszekrénybe téve, kb. 3 óra alatt készre hűl. Éles ollóval kockára vágjuk, majd fele-fele arányú porcukor és étkezési keményítő elegyébe megforgatva készen is vagyunk. Persze lehet színezni ételfestékkel, vagy gyümölcslével készíteni, vagy ízesíthetjük narancshéjjal.
Madarász Ildikó