Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. április 25., csütörtök

Járd végig a Balaton-felvidék legszebb túráját! Káptalantóti-Szentbékkálla

A szentbékkállai kőtenger, meseszép körpanoráma a Csobánc tetejéről és még egy várrom is belefér a Káptalantóti-Szentbékkálla túrába, amit átlagos kondícióval bárki teljesíthet.

Vannak, akik lehangolónak érzik a késő őszi és téli erdők levéltelenségét, ám a Káptalantóti-Szentbékkálla túra látványos kilátása, várromja és páratlan geológiai formái egész évben hozzák azt az élményt, amit egy kirándulástól elvárhatunk – igazi 4 évszakos túráról van szó. Mivel A-ból B-be kirándulunk, így a legjobb, ha 2 kocsival tudunk menni, különben a tömegközlekedés és a menetrendek szépségeiről is gyűjthetünk élményt.

A túra egyébként az Országos Kéktúra nyomvonalán halad, így egyszerűen csak a fehér téglalapba festett kék jelzéseket kell követnünk. Mivel helyenként nem egyértelmű a jelzés, jó, ha van nálunk GPS is. Káptalantótit elhagyva érdemes visszanézni, szép látvány, ahogy a Tóti-hegy exkluzív hátteret ad a falunak.

Fotók: Balaton Televízió

Csobánc – A panoráma, amit látni kell

Aztán már nézzünk inkább előre, hiszen ott vár a Csobánc. Szőlőföldeken keresztül túrázhatunk fel a tanúhegy oldalába. Korábban néhány kilométer erejéig le kellett térni a kék jelzésről, ha fel szerettünk volna menni a Csobánc tetejére, de egy-két éve változott a nyomvonal, így már a kék jelzés visz fel a csúcsra. Egy erősebb kaptató, és a nagyobb köveken való bucskázás után meg is érkezünk túránk fénypontjához, a körpanoráma és a várrom igen erős élményt ad a hétköznapokon falak közé beszorult városlakóknak.

Belátni innen a tanúhegyeket, a Káli-medencét, a Balaton nyugati medencéjét, de a Kab-hegy, a Kőris-hegy, a Somló és még a Kőszegi-hegység sziluettjét is felfedezhetjük.

Csobánc várát a Gyulaffy család építette a 13. század második felében, 400 évig volt az ő tulajdonukban. 1699-től az Esterházyak birtokolták, majd sorsa akkor pecsételődött meg, mikor a Rákóczi-szabadságharc után a Habsburg császár felrobbantatta.

Szentbékkállai kőtenger – Az ingókő nyomában

Lecsorogva a Csobáncról egy darabig még élvezhetjük a tanúhegyek látványát, de már készülhetünk az utunk végén ránk váró szentbékkállai kőtengerre, ahol „szétszóródott” homokkőtömbök teszik különlegessé a tájat. Ezek a Pannon-tenger szélén lerakódott homokból alakultak ki, amit az itt-ott feltörő kovasavas oldatok átjártak, összecementáltak. Majd a tenger visszahúzódása után a felszínre került üledékből a puhább kőzeteket eltávolította a szél és a csapadék.

A kőtömbök közül e legkülönlegesebb az ingókő, ami már egyetlen ember súlya alatt is elmozdulhat. A kőtengertől már csak egy kisebb séta Szentbékkálla, túránk végállomása.

Nekünk 16,5 km lett a fenti túra. Ez kényelmes tempóban is 5 óra alatt teljesíthető. Legelső túrának talán egy kicsit sok, de ha valaki heti néhány alkalommal sportol valamit, akkor valószínűleg bírni fogja erőnléttel.

Molnár Rita

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Felül kell vizsgálni a nádgazdálkodást

Az OVF tájékoztatása szerint a Balatont kezelő Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság költségvetésében a korábbi évekhez hasonlóan, bruttó 3 millió forintot tudtak elkülöníteni nádaratásra, amit pályázat útján vállalkozókkal

tovább olvasom »

Szólj hozzá!