Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. április 24., szerda

Étkezés étel érzékenység esetén

Ez a fajta érzékenység, az ételallergiával szemben, nem az immunrendszer hirtelen reakciója az élelmiszerre, hanem más mechanizmusok állnak/állhatnak a tünetek hátterében.

A tünetek számos formában előfordulhatnak, a legenyhébbtől – például: puffadás – a legdrasztikusabbig – bőrbetegségek – de fegyelmezett, és irányított figyelemmel a betegség tünetmentessé tehető. A szülőket nagy kihívás elé állítja az ilyen érzékenységgel rendelkező gyermek étkeztetése, de nem lehetetlen.

Ha ismeretes a tiltó lista, akkor a maradék eszköztárból kell jól sáfárkodnia az anyukáknak. No, itt kezdődik az igazi kísérleti konyha! Szerencsére az édesanyák találékonyak, és mindent megtesznek azért, hogy a kisfiúk, vagy a kislányuk ne szenvedjen semmiféle ízhiányban. Amennyiben laktóz, glutén és egyéb, halmozott érzékenységet mutat, akkor is minden nap reggelit, ebédet és vacsorát kell tenni az asztalra.

A palacsintát mindenki szereti. Ha nem tudjuk túróval, vagy mogyorókrémmel tölteni, akkor is számos lehetőség adódik arra, hogy ne üresen tegyük a gyerek elé, hisz megtudjuk tölteni például saját készítésű lekvárokkal.

A következő receptet Tündétől tanultam, aki nagy rutinnal készíti az ételeket Viktor nevű, 10 éves kisfiának, aki étel-intoleranciával éli mindennapjait. Ez a recept viszont bárki számára érdekes és értékes lehet, hisz a szokatlan hozzávalóknak köszönhetően, egész másfajta ízű palacsinta a végeredmény, ami nekem kimondottan ízlett.

Banános palacsinta – Tünde módra

Hozzávalók:

  • 15-20 dkg érzékenységnek megfelelő liszt, vagy magkeverék
  • 1 db banán
  • csipet só
  • kb 4 teáskanál nádcukor
  • 5-6 db fürjtojás
  • kb 1,5 dl bivalytej
  • kb 1,5 dl víz
  • zsiradék a kisütéshez, esetünkben kacsazsír

A palacsinta töltéséhez lekvár, esetünkben fügelekvárt használtunk.

Elkészítés:

A lisztet összekeverjük a sóval és a cukorral, majd hozzáadjuk a pépesre összetört banánt, a tojásokat, valamint a bivalytejet. Annyi vizet adunk hozzá, amennyitől folyós állagú nem lesz, hogy a palacsintasütőben szépen terüljön.

A sütőt kizsírozzuk, majd a tésztát egyesével kisütjük.

Lekvárral megkenve tálaljuk, esetlegesen juharsziruppal is meglocsolhatjuk.

Madarász Ildikó

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Felül kell vizsgálni a nádgazdálkodást

Az OVF tájékoztatása szerint a Balatont kezelő Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság költségvetésében a korábbi évekhez hasonlóan, bruttó 3 millió forintot tudtak elkülöníteni nádaratásra, amit pályázat útján vállalkozókkal

tovább olvasom »

Szólj hozzá!