Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2025. március 16., vasárnap

Érdemes mielőbb nyilatkozni a kedvezményekről

Célszerű már az első bérszámfejtés előtt nyilatkozni az adóalap-kedvezményekről, hogy a munkáltatók már a januári fizetésben is figyelembe vegyék a munkavállalóknak járó kedvezményeket. A legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás az online nyilatkozat.

Az adóból kedvezmény jár a gyermekes családoknak, az első házasoknak, a négy vagy több gyermeket nevelő anyáknak, a 30 év alatti anyáknak, a 25 év alattiaknak, illetve a bizonyos betegségekben szenvedőknek.

A kedvezmény igénybevételét jelentősen megkönnyíti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazása (ONYA).  Az adóelőleg-nyilatkozatok itt érhetők el elektronikus azonosítással: 2025. január 16-tól Ügyfélkapu+-szal vagy DÁP-mobilalkalmazással.

Az ONYA segít a nyilatkozatok kitöltésében, hiszen a NAV nyilvántartásaiban szereplő adatokat kiajánlja. Újdonság, hogy aki 2024-ben vagy azután munkaviszonyból bérjövedelmet szerez, annak a NAV a bérjövedelmet juttató munkáltatók adatait is kiajánlja.

Az elektronikusan beküldött nyilatkozatokat a NAV automatikusan továbbítja a magánszemély foglalkoztatójának. Ez az ONYA-ban az „Értesítések” között nyomon követhető.

A 25 év alattiaknak a kedvezmény érvényesítését továbbra sem kell kérniük, mert az automatikusan jár, és a munkáltató vagy a kifizető külön kérés nélkül is érvényesíti.

Azok, akik a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményére, személyi kedvezményre, vagy első házasok kedvezményére jogosultak, tavaly óta kérhetik a kifizetőtől, hogy az adóelőleg-nyilatkozatukat mindaddig változatlan tartalommal vegyék figyelembe, amíg nem tesznek új nyilatkozatot vagy nem kérik korábbi nyilatkozatuk mellőzését. Ezek a kedvezmények akár folytatólagosan is igénybe vehetők, nem kell minden évben új adóelőleg-nyilatkozatot leadni a munkáltatónak, rendszeres bevételt juttató kifizetőnek.

A családi kedvezmény összege 2025 júliusától 50 százalékkal emelkedik. Az egygyermekesek júliustól 10 ezer helyett 15 ezer, a kétgyermekesek 40 ezer helyett 60 ezer, a három- vagy többgyermekes családok gyermekenként a 33 ezer helyett 49 500 forint adómegtakarítással számolhatnak.   Idén nem csak azért érdemes a forintosított adóalap-kedvezmény helyett a kedvezményezett eltartottak számát megadni, mert az egyszerűbb, hanem azért is, mert így a szülőknek nem kell újra nyilatkozniuk júliusban. Ők automatikusan az 50 százalékkal magasabb kedvezményt kapják.

A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos eltartottak után járó kedvezmény összege is nő júliustól.  Ők az eddigi 66 670 forinttal növelt összeg helyett már 100 000 forinttal növelt összegben vehetik igénybe a családi kedvezményt. Ennek érdekében viszont mindenképp összegszerűen szükséges megadni az érvényesítendő családi kedvezményt, mert a kedvezményezett eltartottak számából nem határozható meg, hogy közülük kinek jár a magasabb összegű kedvezmény.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Tavaszi kompmenetrend változás!

  Szántódrévből 7.00 és 19.00 óra között, Tihanyrévből 7.15 és 19.15 perc között hétköznap és hétvégén is 30 percenként indulnak kompjárataink. A kompok egész évben üzemelnek. A kompjáratokat – a forgalom

tovább olvasom »

Szólj hozzá!

300x250

Kövess minket Facebookon!

300x250

Kiemelt videó

300x250