Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. november 1., péntek

Erdélyi zakuszka

Az alapanyagok széles skálája áll a rendelkezésünkre, ahogy beleérünk a nyárba, és mivel már júniust írunk, így a piacokon kapható hozzávalók is egyre csak zamatosabbá válnak.

 A padlizsánkrém talán a legelterjedtebb és legismertebb zöldségkrémünk, de számos kenyérre való alapja is ez a lila tojásgyümölcs. Ilyen például az zakuszka.

Ez a finom előétel – hisz a neve erre utal – eredetileg Örményországból került Erdélybe, és onnan indult hódító útjára. Az elkészítése nem túl bonyolult, inkább a hosszú főzési idő miatt vállalkoznak kevesen otthoni előállításával.

Fő alkotó elemei: a padlizsán, az édes piros húsú kápia, vagy pritamin paprika, hagyma, illetve opcionális jelleggel a bab, a róka, vagy vargánya gomba, illetve esetlegesen a cukkini.

Nyáron készíthetünk belőle kisebb adagokat, melyeket nem dunsztolunk ki, hanem napi fogyasztásra szánunk, de mivel valóban igen időigényes, így sokkal jobban megéri, ha nagyobb, akár az egész évi mennyiséget készítjük el egy, vagy két alkalmat rászánva. Akkor a legfinomabb, ha a szabadban főzzük, a hozzávalókat pedig faszénen sütjük meg. Nagyon egészséges, hisz nem tartalmaz hozzáadott adalékanyagokat, illetve tartósító szert sem.

Felhasználási területe is igen változatos, hisz használhatjuk ételeink ízesítéséhez, vagy jól mutat egy tészta feltétjeként is, esetleg húsok mellé, másodköretként, de a legfinomabb, ha pirítósra kenve esszük.

Ha egyszer megkóstoltuk, sosem felejtjük el azt az íz kavalkádot, melyet egyszerre észlelhetünk, akár az első falatban.

Erélyi zakuszka, ahogy Keszthelyen, Magdika készíti

Hozzávalók:

  • 5 kg padlizsán
  • 3 kg kápia, vagy pritamin paprika
  • 2 kg hagyma
  • 1 l étolaj
  • 2-3 dl házi paradicsomlé
  • só, bors, babérlevél

+ kb. 60 dkg. főtt bab (tarka), róka/vargánya gomba, esetleg cukkini

Elkészítése:

A hagymát félbe, majd laskára, a paprikát kisebb darabokra vágjuk. A padlizsánokat lehetőség szerint faszénen egészben megsütjük, majd ha megpuhultak, akkor konyharuhával letakarva kb. 10 percig állni hagyjuk. Erre azért van szükség, hogy a héját könnyebben el tudjuk távolítani (a gőzben annyira felpuhul, hogy kézzel egyszerűen le tudjuk húzni). Ha kéz melegre hűltek, akkor egy faspatulával – ha nincs otthon ilyenünk, akkor agy lapított falapát tökéletesen megfelel erre a célra – nagyon apróra, mondhatni pépesre daraboljuk.

Ne érjünk hozzá fémmel, mert akkor azonnal bebarnul.

Az olajban a hagymát megpároljuk, majd hozzáadjuk a paprikát és ezzel is együtt pároljuk mindaddig, míg a paprika össze nem esik, majd beletesszük a főtt bab háromnegyed részét. Ezek után az egészet ledaráljuk húsdarálóval és vissza tesszük a tűzre. Ekkor hozzáadjuk a pépesített padlizsánt, a kb. 3-4 babérlevelet, sózzuk, borsozzuk, majd jól összekeverve, kb. 4-5 órán keresztül, közben sűrűn kevergetve, kis lángon készre főzzük.

Akkor jó, ha teljesen krémes állagú, lehúzzuk a tűzről és bele tesszük a maradék egész babot.

Csírátlanított üvegekbe töltjük, fejre állítjuk őket, majd száraz dunsztba, 3 nap alatt lassan kihűtjük, és már mehet is a kamra polcra.

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

A türelem makettet terem

Ha a türelem, a festék és a ragasztó adott, a többi beszerezhető egy jó makettezéshez a NAV következő árverésén. Emellett megvásárolhatók még különböző távirányítós játékok

tovább olvasom »

Szólj hozzá!

300x250

Kövess minket Facebookon!

300x250

Kiemelt videó

300x250