Az országos szinten immár 19. alkalommal rendezett emlékmenethez első ízben csatlakozott a megyei szervezet – tudtuk meg Demeter Ferenc alelnöktől.
– Azért Szigligetről indulunk, mert itt van eltemetve Kovács László nyugállományú ezredes, aki a kezdetekkor megálmodta a túrát. 1943. január 12-én törték át a Donnál a szovjet csapatok a magyar állásokat és ott közel kétszázezren haltak meg. Ő úgy vélte, hogy meg kell emlékezni a hősi halottakról. Kovács László annak idején már szervezett egy emlékező mentet Tapolcáról is. Az emlékezést a Magyar Tartalékosok Országos Szövetsége (MATASZ) is felkarolta, így 19 éve minden esztendőben megrendezik az emlékmenetet Jásdi Balázs főhadnagy, a MATASZ hagyományőrzője támogatásával. Ebben az időpontban az ország különböző pontjain indultak minden évben emlékező túrák. Idén tíz helyen emlékeztek, köztük Veszprém megyében is – mondta a szervező.
Szigligetről indult a túra, miután a résztvevők megkoszorúzták a hősi halottak emlékművét
Pénteken Szigligeten a Hősök kertjében rendeztek megemlékezést, ahol beszédet mondott Simon-Jójárt Sándor a MATASZ Veszprém Megyei Egyesülete elnöke és Balassa Balázs polgármester, majd a koszorúzást követően főhajtással emlékeztek a 2007-ben elhunyt Kovács Lászlóra a sírjánál, a temetőben. Azt követően Káptalantótin, Monoszlón, Mencshelyen át haladnak Nagyvázsonyig, majd szombaton Nemesvámoson át túráztak Veszprémig, ahol a Vámosi úti temetőben emlékeztek a hősi halottakra az emlékműnél. A két nap alatt a résztvevők hat helyen emlékeztek és koszorúztak az első és második világháborús hősi emlékműveknél. Nagyvázsonyban és Veszprémben Szabó József nyugállományú alezredes hadtörténész mondott emlékbeszédet. A veszprémi Komakút téren az önkormányzattal közös megemlékezést tartottak, majd elismerő oklevelet kapnak a túrázók.
Vasárnap Balatonfűzfőn a hagyományos emlékező szentmisén vettek részt és a világháborúkban elesett katonák emléktáblájánál Szabó János honvédelmi államtitkár mondott beszédet.
A menet résztvevői között ott voltak a Majsai Kiskun Huszárbandérium és a Bakony Menetszázad tagjai, köztük Németországból és Csehországból érkezett katonák, Fejér és Veszprém megyei tartalékosok, többek közt Szabolcs megyei kadétok.