Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. április 26., péntek
Összművészet a malomban

Gyulakeszi

A program részletei:

 

 

 

A gyulakeszi Csigó Malom idén is gazdag fesztivál programmal várja vendégeit.

A Csigó Kult Fest 2022 programjai május végétől október végéig kínál koncerteket, előadásokat, tárlatvezetéseket és interaktív programokat.

Az erről tartottak sajtótájékoztatón Bartunek Katalin elmondta, hogy a fesztivált a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (EKF) partneri együttműködésével, a Kultháló Bázis rendezvénysorozata keretében szervezi a Csigó Malom Kulturális és Művészeti Központ Alapítvány közösségépítő, interaktív szellemben.

– Most kilépünk a komfortzónánkból, ez nem kockázatmentes, de a felépített tematika e szándék mentén történt. A fókuszban a zene lesz, de a hangszer ugyancsak középpontba kerül, például hangszerbemutatókon. A képzőművészet és a zene kapcsolatát ábrázoló Barabás Márton Príma-díjas festő és szobrászművész életműve egy szeletét is bemutatjuk zongora képei, szobrai segítségével. R. Törley Mária szobrászművész zenével kapcsolatos szobrait ugyancsak bemutatjuk, és az Első Magyar Látványtár gyűjteményének a témához kapcsolódó darabjait szintén – mondta Bartunek Katalin.

Nagy Krisztián a kultháló kulturális menedzsere szerint a régió azon művész közösségeit keresi a bázis, amelyek a helyi közösségeket szeretnék aktivitásra bírni, bepillantást engedni a kulisszák mögé. A felkészülés éve az idei, 2023-ban 10-15 szereplőt is bemutatunk a régióban – mondta Nagy Krisztián.

A fesztiválon a szervezők az összművészeti tematika keretében a komolyzene, a képzőművészet és a gyűjtés világának kulisszái mögé nyújtanak betekintést, hogy a térségben alkotó művészeket közelebbről is megismerje a közönség. A komolyzenei tematika keretében hangszerkiállítást, hangszerbemutatókat, workshopokat, zenei kvízjátékokat, előadásokat, koncerteket szerveznek. Az edukáció keretében Csermák Éva, Berlinben élő és oktató hegedűművész Hegymagason tart Nemzetközi Zenei Kurzust ifjú növendékei számára, akik ez idő alatt a Csigó Malom közönsége előtt is bemutatkoznak. A Nyitott Műtermek tematika keretében Gábor Áron festőművész és G. Heller Zsuzsa szobrász-, keramikus művész munkájába pillanthatnak be az érdeklődők.  A gyűjtés témakörben szervezett programsorozattal a fiatalok érdeklődését is felhívják a téma kulturális életünkben betöltött értékmegőrző és értékteremtő szerepére Vörösváry Ákos műgyűjtővel.

A következő alkalmakkor komolyzenei koncertekre, színházi előadásra, hangszer bemutatóra, pódium beszélgetésre, zenei kvízre, műterem látogatásorra várják az érdeklődőket.

 

A fesztivált május 28-án 19 órakor nyitja Nagy Krisztián, a VEB 2023 EKF Kultháló Bázis projekt menedzsere. Hangszer és kottatartó kiállítást rendeznek, valamint képzőművészeti kiállításokat A hangszer a képzőművészetben címmel. Barabás Márton, festőművész Zongoraszobrok és kottakönyvek című kiállítása nyílik, R.Törley Mária szobrászművész hangszerszobrait, zenei témájú kisplasztikáit, plakettjeit mutatják be, valamint festményeket és hangszerszobrokat az Első Magyar Látványtár gyűjteményéből. Krulik Eszter hegedűművész és Schlanger Tamás zongoraművész ad koncertet. Június 10-én, pénteken 11 és 13 óra között workshopot tart a négykezes zongorajátékról a vajdasági zongoraművész testvérpár, Görög Enikő és Görög Noémi. Aznap 19 órakor A zongora címmel hangszerbemutató és négykezes koncert lesz Mácsai János zenetörténész és hangszer restaurátor, valamint Görög Enikő és Görög Noémi közreműködésével. Június 24-én, pénteken 19 órakor hangszerbemutatót és koncertet tart a barokk muzsika jegyében a fortepiano és csembaló bemutatásával Tóth-Vajna Gergely és Tóth-Vajna Zsombor zongoraművész testvérpár. Június 25-én, szombaton 19 órakor Pódium színpadi vendég előadáson mutatja be Molnár Ferenc „Olympia” című kamara darabját a Tapolcai Batsányi Színjátszó Kör. Az előadást követően pódium beszélgetés lesz a rendezővel, N. Horváth Erzsébettel.  A programok júliustól október végéig további hangszerbemutatókkal, koncertekkel, pódium beszélgetésekkel, komolyzenei workshopokkal, interaktív zenei kvízjátékkal, operaesttel, kiállításokkal, tárlatvezetésekkel folytatódnak.

Bartunek Katalin elmondta továbbá, hogy a szakmai eseményeket követően a szalonban kötetlen baráti beszélgetéseket, a művészekkel való ismerkedést, Balaton-felvidéki borok kóstolását szervezik. A rendezvényekkel a régi szalonok életét, a házi muzsika nosztalgikus hangulatát, az Esterházy és Csigó család kultúra szerető és támogató szellemét szeretnék megidézni.

725x90

További programok

Klasszikus mesejáték Siófokon
Ingyenes koncerttel várnak Siófokon
Fusd körbe a Balatont, Te is!
A klasszikus musical most Füreden
Fedezd fel a szigligeti vár titkait!
Nyolcadszor hívják a szerelmeseket futni
Hódítsd meg a tihanyi csúcsokat!
Festészet, zene és borkultúra találkozása
300x250