Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. április 25., csütörtök

Az avar vitéz titkai

Nagy sikerű előadást tartott dr. Müller Róbert, a Balatoni Múzeum  nyugalmazott igazgatója, Havasi Bálint, a Balatoni Múzeum jelenlegi igazgatója és Eke István, a Göcseji Múzeum régész-térinformatikusa a tavaly feltárt avar vitéz sírjának a titkairól.

Egy évvel ezelőtt izgalmas előzmények után Zalaapáti határában egy avar kori sír bukkant elő: ló és lovasa feküdt egymás mellett az akkori klasszikus elrendezésben. Az elhunyt vélhetően rangosabb személy lehetett, ugyanis nekik járt ki a lovas temetés.

A sír feltárásakor a muzeológusok egy közép avar-kori leletre találtak rá, itt ló és lovasa egymás mellett nyugszik. A lovastemetkezés az avar, valamint a honfoglalás korában volt jellemző, a régészek a hasonló korú, azaz 7-8. századra keltezhető temetőket Zala megyében Pókaszepetk, Kehida és Zalakomár határában tártak fel még.

A leletek alapján egy magasabb rangú személyt temettek el lovával együtt, erre utalnak a csontok körül talált egyéb tárgyak is. Többek között díszes bronz övveretekre, tőrre, tűzgyújtáshoz szükséges eszközökre bukkantak a kutatók. A lovas lábai között egy cserépedényt is felfedeztek, amelyben a korabeli emberek hite szerint a túlvilágra tartó utazáshoz szükséges élelmet rejtették el.

Természetesen a csontokon különböző antropológiai vizsgálatokat is végeztek, eszerint a lovas feltehetően valamilyen harcos lehetett, aki erősen bicegett egy korábban megszerzett sérülés miatt.

A sírban a lovas mellett egy másik ember csontmaradványait is megtalálták, akit egy dísztelen késsel temettek el, ő minden valószínűség szerint a lovas szolgálója, segédje lehetett.

A három szakember beszámolt az azóta eltelt időszak antropológiai és archeozoológiai elemzéseiről, az avarok eredetéről és életmódjukról és a sírban talált tárgyak restaurálás utáni állapotáról. Az előadások után mini tárlaton tekinthették meg a vendégek a harcos koponyáját és combcsontját, az öntéssel készített övvereteket, a ragyogó állapotban megmaradt agyagedényt és néhány csatot és szerszámot.

Az ismeretterjesztő előadást némi humorral is színezték a szakemberek, igazi élményt nyújtva ezzel a közönségnek.

Forrás: Göcseji Múzeum

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Felül kell vizsgálni a nádgazdálkodást

Az OVF tájékoztatása szerint a Balatont kezelő Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság költségvetésében a korábbi évekhez hasonlóan, bruttó 3 millió forintot tudtak elkülöníteni nádaratásra, amit pályázat útján vállalkozókkal

tovább olvasom »

Szólj hozzá!