A sorozat célja, hogy bemutassa az Európai Kulturális Főváros program olyan területeit, amelyek csak lazán kötődnek a klasszikus kulturális területhez – olvasható a közleményben.
Mint írják, a kampány első része az 1960-as és 1970-es években épült nyaralók érdekes formájú kerítéseiről készült fotókon és történeteken keresztül enged betekintést az építészet területére. A projekt egyrészről értékmentő jelleggel, néprajzkutató segítségével tárja fel a Bakony-Balaton régió eltűnőfélben lévő érdekes kerítéseit, másrészről építészek és művészek hívják fel a közönség figyelmét az érdekes szocialista realista formákra.
“A balatoni nyaralókerítések és kapuk ötletes, játékos formáikkal, jól eltalált színeikkel felidézik a hatvanas-hetvenes évek társadalmi miliőjét, amiben megszülettek. Az ekkor létrejövő nyaralótelepek hangulatához a telkeket elválasztó kerítések éppúgy hozzátartoznak, mint a lapos tetős nyaralóépületek vagy éppen a falnak támasztott kempingbiciklik. A kerítések és kapuk légies vonalaikkal rávilágítanak többek közt a korszak megélhetési stratégiáinak egyik népszerű formájára, a gyári munkások és iparosok saját zsebre történő munkavégzésére, a fusizásra, aminek révén számos nyaralókerítés is elkészülhetett” – idézi a kommüniké Törő Balázst, a Lackó Dezső Múzeum néprajzkutatóját, a projekt ötletgazdáját.
A szervezők várják az alkotókedvű helyi lakosok, nyaralótulajdonosok és kirándulók csatlakozását a programhoz az általuk kedvelt kerítésről készített fotó beküldésével, amelyet kiegészíthetnek egy hozzá tartozó történettel is. A projektet a Formákon túl névre keresve megtalálhatják az érdeklődők a Facebookon és az Instagramon is.
A projekt Varga Marietta és Schmal Fülöp fotográfusok sorozatával indul, melyet teljes terjedelmében a www.veszprembalaton2023.hu weboldalon tekinthetnek meg az érdeklődők – áll az összegzésben.
/MTI/