Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. április 20., szombat

A pálinkafőzés rejtelmei

Szakértő tippek a zamárdi Gyümölcs Wellness Központból

Pálinkát főzni mindenki tud – vagy legalábbis azt hiszi. A pálinkafőzés is egy külön szakma, amit nem árt megtanulni. Most a magyar hungarikum egyik legjobb és legismertebb hazai képviselője, Pach Gábor osztott meg olyan szakértő tippeket, ami azoknak is szolgálhat újdonsággal, akik már hosszú évek vagy évtizedek óta készítik maguk a gyümölcspárlatot.

Madarász Ildikó, a Balaton Televízió riportere Zamárdiba látogatott a Gyümölcs Wellness Központba, ahol Pach Gábor megvendégelte pálinka különlegességeivel, és alapkurzust tartott neki a gyümölcspárlat készítés rejtelmeiről. Gábor a Destillatának, azaz a pálinkák nemzetközi versenyének nemzetgyőztese, így nem a levegőbe beszél, ha a pálinkákról van szó.

Jó-e a fáról lehullott gyümölcs?

Arra a kérdése, hogy mennyire ért egyet azzal, hogy a pálinkát sokszor a fáról lehulló gyümölcsből készítik, így válaszolt Gábor: „A nagyapáinktól azt tanultuk, hogy kimegyünk a kertbe, összeszedjük a földön fekvő rohadt, penészes, gyümölcsöket, és bedobjuk őket a hordóba – na, ebből finom pálinka nem lesz. Nincsenek azok a csodaszerek, amik a rossz minőségű gyümölcsből jó minőségű pálinkát adnának. Ha törekszünk a jóra, és mindent elkövetünk, ha jó minőségű gyümölcs, jó a cefrézés, jó az időzítés, jó a lepárlóberendezés és még értünk is a főzéshez, akkor viszont kis szerencsével még akár jó pálinkát is tudunk készíteni.”

Kevergessük vagy ne?

A légmentesen lezárt hordóban a gyümölcsökben található cukor lebomlik, és az erjesztőgombák segítségével alkohollá és szén-dioxiddá alakul. Nagyon fontos, hogy ahhoz, hogy a keletkezett szén-dioxid el tudjon távozni, a hordókra kell egy vízzár (egy kotyogó tökéletesen megfelel erre a célra), ami a levegőt kiengedi, viszont nem enged be friss levegőt. Ha nincs vízzár, akkor a cefrénk akár fel is robbanhat. Pach Gábor azt is elmondta, hogy az otthoni pálinkafőzést sokan elrontják azzal, hogy „azt hiszik, a cefre olyan, mint a szentkép, hogy naponta többször meg kell nézni. Pedig nem kell. A keverés az jó neki, de csak akkor, ha ezt zártan meg tudjuk tenni, anélkül hogy levegő jutna bele. Ha bejut a levegő, akkor azzal újabb lebomlás történik, ám ekkor az alkohol ecetté alakul. Minél többször nézegetjük a cefrét, annál inkább ecetes lesz a készülő pálinka…”

Az interjúban Pach Gábor azt is elárulta, hogy mi történik, ha cukrot teszünk a pálinkába, hogy miért fontos megkülönböztetni az elő-, közép- és utópárlatot, és hogy mi okozhatja a pálinkaivás utáni fejfájást! A válaszokat megnézheted videónkban:

 

 

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Felül kell vizsgálni a nádgazdálkodást

Az OVF tájékoztatása szerint a Balatont kezelő Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság költségvetésében a korábbi évekhez hasonlóan, bruttó 3 millió forintot tudtak elkülöníteni nádaratásra, amit pályázat útján vállalkozókkal

tovább olvasom »

Szólj hozzá!