Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. november 25., hétfő

A megelégedettség a művészetben egy bűn

A Csigó Kult Fest 2022 keretében a VEB2023 Kultháló Bázis támogatásával valósult meg a Nyitott Műtermek programsorozat második eseménye Monostorapátiban, ahol Klimó Károly festőművész fogadta az érdeklődőket, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti kara különböző évfolyamain tanuló festő hallgatókat.

 

 

 

 

 

Klimó Károly a monostorapáti hegyoldalban épített műtermében várta a vendégeket, akik elámultak a gyönyörű környezet, a panoráma láttán. Mint kiderült, a műtermet és a mellette levő kis lakást több, mint harminc éve lakja a művész. Korábban telente is sok időt töltött itt, akkoriban még nagy hó volt telente, az idilli környezet inspirálta.

A lírai absztrakt festővel Dr. Aknai Katalin művészettörténész, a téma kurátora beszélgetett. Amint kiderült, a műteremben látható alkotásokat az elmúlt két évben festette az 1936-ban született művész. Klimó Károly beszélt indulásáról, pályájáról, festészetéről.

– Egész fiatalon elvarázsolt a körülöttem levő világ sokoldalúsága, szerettem volna azt visszaadni. A lehetőséget erre a képzőművészetben találtam meg. Rászántam magam a cseppet sem könnyű pályára, nagy szerencsém volt, hogy a művészekben gazdag Kaposváron Ripl-Rónai József barátságába fogadott és látva a képeimet bíztatott, hogy lépjek a pályára. Budapesten a ló vágóhídon dolgoztam egy évig, közben a főiskolára készültem és amint sikerült a felvételi a képzőművész szakra, elkezdhettem a tanulást. Rákerültem arra az útra, amely a pályán az első lépést jelentette. Bernáth Aurél maga válogatta ki a tanítványait, neki volt a legnagyobb tekintélye és múltja. Nagyon szerencsésnek éreztem magam, hogy bekerültem az osztályába, ahol a mester elítélte a modern korszakot, a véleményét érvényesítette. Aki vitatkozott vele, az repült a főiskoláról. Ki-ki maga kereste az útját, én elmentem Londonba, Párizsba, kultúrsokkot kaptam és próbáltam begyömöszölni a fejembe mindent. Itthon elkezdtem küzdeni, de nekem hat-hét éven át tartott ez, mert úgy éreztem, hogy az érzelmeim mélyéről kell kibányásznom a dolgokat, azokat kell valahogy kifejezni. Sokáig tartott, most sincs vége és halálomig nem is lesz. Érzelmes, sokszor szentimentális személy vagyok, akit érdekel például a pszichológia is. Amikor dolgozni kezdek, érzelmi szövevény van bennem, megpróbálom azt szét szálazni, formába önteni, a felületen valami logika szerint megjeleníteni. Van olyan képem, amelyet három éven át festettem. Milliméterre kiszámoltam, hogy egy-egy folt hol legyen. Az apró részletek jelentik a lényeget. Mert 80 százalékig eljutni nem nagy ügy, de 99-ig nagyon nehéz. A táblakép szűkösségére hamar rájöttem, már a 80-as években készítettem installációkat, plasztikus dolgokat. De a tárgyalkotástól nem távolodtam el. A képzőművészet egy nagy kosár, amelybe rengeteg mindent bele lehet dobálni, de szerintem valójában tárgyalkotó és abból én nem akarok kilépni – vallotta a művész, aki beszélt például a színekről és a kollázsokról is. – Többször elképzeltem, hogy milyen lenne a világ fekete-fehérben. Az egyik legnagyobb ajándék, hogy színeket látunk. Örömérzés önt el bennünket például a természetet látva most, ahogy sárgul. A művészetben ez óriási tényező. A képet sosincs kész, ez a zsenikre is érvényes. A megelégedettség a művészetben egy bűn. Mindenkinek megvannak a korlátaik, a zseniknek is, az Istenhez képest. Nálam úgy jelentkezik a korlát, hogy csinálom, és nézem. Lehet, hogy ha átalakítom a képet a korábbi jobb volt, mint a későbbi fázis, de talán nem. Kontrollálom, küszködök, egy bizonyos ponton azt mondom, nem hiszem, hogy tovább tudok vele jutni.  Akkor még valamiféle elégedettség érzés is elfog, bevallom, szégyenkezve – mondta Klimó Károly.

 

 

 

 

 

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Jövedéki nyomtatványok online

Az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás (ONYA) felületén egyre több ügy intézhető, egyszerűen, webes alapon. 2024. november 7-től tovább bővült ezek köre, hiszen ekkortól kizárólag az ONYA-n érhetők el a

tovább olvasom »

Szólj hozzá!