A vízi ökoszisztémák fenntartásához nagymértékben hozzájárulnak a vándorló halpopulációk, amelyek mozgását Európában legalább 100 ezer elavult gát akadályozza – írja közleményében az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH).
A vándorló halak védelme céljából a World Fish Migration Alapítvány a Dam Removal Europe szervezettel közösen egy olyan mobilapplikációt fejlesztett ki, amelynek használatával bárki bejelentheti és regisztrálhatja a folyóakadályokat egy világszerte folyamatosan bővülő adatbázisban. Az ingyenesen letölthető Amber Barrier Tracker alkalmazás célja, hogy feltérképezhessék a folyók átjárhatóságát és a szakemberek ennek alapján eldönthessék, hogy hol van a legnagyobb szükség a helyreállításra. A nemzetközi projekthez az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) is csatlakozott, ezért a kutatók arra kérik a lakosságot, hogy az alkalmazás segítségével jelezzék azokat az általuk ismert épített akadályokat Magyarország területén, amelyek gátolják a folyók átjárhatóságát.
A World Fish Migration Alapítvány tavaly júliusi jelentése szerint a folyami és tengeri ökoszisztémákat fenntartó vándorló halpopulációk mérete és sokfélesége a korábbihoz képest átlagosan hetvenhat százalékkal csökkent, pedig több százmillió ember megélhetése, élelmezése és gazdasági biztonsága függ ezektől a fajoktól. A csökkenés oka elsősorban a számtalan infrastrukturális fejlesztés és beruházás: a gátak, duzzasztók, zsilipek és átereszek milliói darabolják fel a vízi utakat és zárják el a halak vándorlási útvonalait.
A piac támogatja a digitális adóztatást
Idén is teltházas érdeklődés mellett zajlott a Nemzeti Adókonzultáció, ahol a Pénzügyminisztérium, a NAV, valamint a vállalkozókat képviselő szakmai szervezetek és a legjelentősebb tanácsadó társaságok szakemberei, adószakértők,