Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2024. november 26., kedd

Frottázsok a galériában

A Vászolyi Nyár programjai keretében nyílt meg a tapolcai képzőművész, T. Szabó László kiállítása Utazásom a grafika perifériáján – Frottázsok címmel a Vászolyi Galériában.

A tárlat megnyitóján Németh István Péter költő, irodalomtörténész mutatta be és méltatta az alkotót. – A megtalált technikája és az érett mondandója felé komoly érdeklődéssel fordultak jó szemű és ízlésű kortársai. Alkotásait üdvözölte Ózd, Eger, Óbuda, Keszthely, Sümeg, Zalaegerszeg, Győr, Szombathely, vagy a határon túli Wunsiedel, s művei eljuttatták művészi üzeneteit még Japánba és Ausztráliába is. Kompozíciói soha nem hiányozhattak az Első Magyar Látványtár tematikus tárlatairól. Bármi is volt a kiállító gyűjtők, Vörösváry Ákos és Gyökér Kinga választott vezérmotívuma, T. Szabó László virtuózan köszönte meg a felületet minden alkalommal: fehérben, feketében, háromszínben, s akár az első világháború, akár Petőfi Sándor, vagy éppen a dohányzás volt a kiállítások fő témái, remekelt. Ősélményeink mélyrétegei válnak láthatóvá, ha T. Szabó dörzsöli a fölébük tett tiszta papírt, ama tabula rasa-t. A közismert és közhelyszerű témák is elevenné válnak a dörzsöléses technika révén, amellyel kölyökkorunkban mindegyikőnk láthatóvá tett egy 50 fillérest, elég volt irkánk lapjai közé tenni az érmét, s ceruzával satírozni fölötte. Legszebb példa erre a badacsonyi Hableány mondáját megelevenítő műve a legeslegújabbak közül. De hogyan készül a frottázs? Amint T. Szabó mondja, nem kell becsomagolnod a vízpartot, elég, ha cölinkék papírod akárha egy másik levegőég rágyűrődik a Badacsony bazaltjára és a környék szőleire, szántások sávjaira, s az így kapott felületen ciszternák, vízmosások redőit ugorva át domború bakhátakat satírozhat be krétád, s ahol átüt rajta a tó palackzöldjével, hagyjad csak – ott dobja magát föl majd fénybe a hal, mert sellő-forma boldogan a fövenyen napozó lánnyal volna már káprázatodban eggyé frottázsolva. Hát döntsd színes ceruzád finomabban, ím, ha pikkelyek után a selymes bőr pórusain haladsz, s jutalmul nem rejlik előled még a mondhatalan szava – sem gyöngybuboréka. Ezt a rajzos és festői technikát alkalmazva sohse mondott le T. Szabó László a beszédes témákról. Él az elvonatkoztatás módijával, mesterien redukálja formáira a tárgyakat, ám a részletek egészen mikrorealisták. Ezért a cizellált kidolgozás finomsága száműzi a reménytelenséget a legkomorabbnak tűnő látványokból – mondta Németh István Péter.

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Jövedéki nyomtatványok online

Az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás (ONYA) felületén egyre több ügy intézhető, egyszerűen, webes alapon. 2024. november 7-től tovább bővült ezek köre, hiszen ekkortól kizárólag az ONYA-n érhetők el a

tovább olvasom »

Szólj hozzá!