A gyerekek egyre hamarabb veszik birtokba az internetet, már kisiskolás korban is remekül kiismerik magukat az online világban. A keresők segítségével pillanatok alatt megtalálják a válaszokat a kérdéseikre, rengeteg online játékkal játszanak, chatelnek, videókat néznek, jelentős részük pedig a korhatárokat megkerülve már a közösségi oldalakon is aktív életet él. Az egyre önállóbb használatból adódóan a rájuk leselkedő veszélyek palettája is kibővül, ezért fontos, hogy segítsük őket a tudatos és biztonságos internetezésben.
A mostani gyermekeket (Z generáció) nem véletlenül nevezik digitális bennszülötteknek, hiszen életkoruknál fogva ők az elsők, akik beleszülettek a digitális technológiák és közösségi oldalak világába. Nagyon korán megtanulták ezen eszközök használatát. Magabiztosan mozognak az online térben, viszont a felelősségtudatuk hiánya és a kíváncsiságuk könnyen veszélybe sodorhatják őket.
Léteznek olyan technikai megoldások, amelyek segítségével ezek a veszélyek csökkenthetők, ám ezek sem helyettesítik a tudatos internethasználatra történő nevelést, a veszélyek és a biztonságos internetezés szabályainak megismertetését, amely elsősorban a szülők feladata.
Mit tehet a szülő?
Ahogy a legtöbb esetben, úgy az online veszélyeknél sem a tiltás a leghatékonyabb eszköz a gyermekek védelmére. Hatásosabb lehet, ha a szülők egyenrangú félként kezelik a gyermeküket és egy kötetlen beszélgetés során átbeszélik a lehetséges veszélyeket. Ilyenkor a gyermekek is megoszthatják a saját tapasztalataikat, ami különösen fontos lehet, hiszen a szülők is tanulhatnak tőlük. Egy-egy ilyen beszélgetés alkalmával érdemes a következőkre kitérni:
– Az internet anonimitást biztosít, nem tudható, ki van a profil mögött. Az interneten bárki mondhatja magát bárkinek!
– Ami online megosztásra kerül egyszer, az évekkel később is látható lesz.
– Csak olyan képeket töltsön fel magáról, amiket mindenki előtt később is vállalhatónak tart. Amikor megosztásra kerül valami, sosem tudhatni végül hova jut el és ki fogja látni.
– Tartsa észben, hogy amit a webkamerán mutat, azt a másik oldalon rögzíteni lehet. Ne csináljon olyat webkamera előtt, amit később nem vállalna szívesen, mert felvétel készülhet róla.
– Soha ne ossza meg a személyes adatait, a lakcímét, a születési dátumát, vagy telefonszámát olyan emberekkel, akiket nem ismer személyesen, és nem bízik meg bennük.
– Közösségi oldalon ne jelöljön vissza olyan embereket barátként, akiket nem ismer a valós életben is, ugyanis ezek az ismeretlen ismerősök sok személyes információt megtudhatnak róla.
– Amennyiben olyan személlyel találkozna, akit online ismert meg, mindig szóljon előre és csakis szülői engedéllyel és jelenlétében találkozzanak!
– Tanulja meg, hogyan lehet lementeni a chatszövegeket és a kommenteket, hogy problémás esetben, online zaklatás esetén legyen bizonyíték.
– Ha egy ajánlat az interneten túl jó ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg nem az.
– Nem minden igaz, amit az interneten olvas vagy lát. Tájékozódjon és ellenőrizze az információkat több forrásból is.
– Gyanús oldalakról ne töltsön le semmit, károsíthatják a számítógépet!
A gyerekek mellett nekünk felnőtteknek is képeznünk kell magunkat, új ismereteket kell elsajátítanunk és meg kell értenünk, hogy gyermekeink életét hogyan befolyásolja az állandó online jelenlét. A gyerekek biztonságtudatos oktatása mellett nekünk is el kell tudnunk igazodni ezen a területen, hogy valóban segíteni tudjunk.