A Magyar Madártani Egyesület Veszprém megyei csoportja tagja Árvai Gábor elmondta, hogy a madaraknál egyre nagyobb számban megfigyelhető, hogy nem vonulnak el.
A költöző madarak nem feltétlenül Afrikába indulnak, vannak köztük parciális vonulók, amelyek csak a mediterrán térségig jutnak el. De egyre többen megkockáztatják a nálunk való áttelelést, például a fehér gólyák. Nem árt tudni, hogy nem a hideg elől menekülnek, hanem a táplálék hiánya miatt. Ugyanakkor vannak olyanok, amelyek számára hazánk jelenti a telelő helyet, a Kárpát-medence, a tundra területéről egyre nagyobb számban érkeznek hozzánk madarak telelni, például réti sas állomány is ezért dúsul fel télre nálunk – magyarázza a szakértő, aki szerint bármilyen meglepő, a madarakban valójában nincs szükségük a téli etetésre. – Ha belegondolunk, 180 millió évvel ezelőtt kezdett kialakulni a madárvilág, mi, emberek akkor még sehol sem voltunk. mégis megvoltak ők nélkülünk. Az etetés azért alakult ki, mert szeretjük nézni őket, de sokszor eltúlozzuk a táplálás jelentőségét. Régebben keményebb teleink voltak, örültek a madarak, hogy nem kell strapálniuk magukat a rovarok keresésével, hanem ott a terített asztal az etetőben, ablakpárkányon. Így megszokták, hogy kapnak eleséget az embertől is. Aki eddig nem etette, az már ne kezdje el. Azonban, ha már tél eleje óta etetjük őket, akkor maradjon ez így és biztosítsunk számukra táplálékot tavaszig, de változatosan. Különben akár el is pusztulhatnak. Az emberek hajlamosak nem betartani ezeket a szabályokat. Például adjunk a madaraknak a szotyola mellett cinkegolyót is, amelyben sokféle táplálék van. A rigók, a vörösbegyek szeretik a gyümölcsöt, az almát, körtét. De ne a bokor aljába tegyük nekik az élelmet, hanem olyan helyre, ahonnan láthatják jól, ha macska közelít, vagy tartsuk szemmel az etető helyet. Ehhez praktikus tudni, hogy gyors az anyagcsere folyamatuk, ezért van egy étkezési ütemük. Az etetőnél napi aktivitást látunk napkelte után, majd 11 óra körül, aztán sötétedés előtt egy-másfél órával. Ezekben az időpontokban tegyük ki a gyümölcsöt akár a földre a rigóknak, ha szemmel tudjuk tartani őket és védeni, hogy a macska ne kapja el a madarat. Az etetési idő végeztével ne hagyjuk kint a gyümölcsöt.
Az etetőhöz jön a cinkék mellett a harkály, a sárga fejű királyka, csúszkák, zöldikék, tengelicek, csízek. Nekik a bőrke is jó, ha nem füstölt, sőt, bár sokan tévesen tudják, de a kenyér is megfelelő táplálék. Utóbbival való etetés azonban felelősség teljes dolog, ne hagyjuk kint éjszakára a kenyeret, ne nedvesedjen meg. Az szintén fontos, hogy itassuk a madarakat. Inni valószínűleg a hóból is szoktak, a pocsolyákból mindenképpen. A kerti itatókban frissítsük a vizüket, ne hagyjuk befagyni – sorolja a tudni valókat Árvai Gábor. Összegzésképpen hozzáteszi, hogy ha a madarak etetését elkezdjük tél elején és az időjárás is indokolja, etessük őket ott, ahol biztonságban vannak és biztosítsunk számukra változatos táplálékot.