Fonyód a XX. század elején, a századforduló elején vált egyre közkedveltebb nyaraló-, üdülőhellyé. Ebben kulcsszerepet vállalt dr. Szaplonczay Manó tisztifőorvos, akinek ma a róla elnevezett panoráma sétány állít emléket.
Fonyódon a szerda és a szombat is piacnap, itt árulják a pacsnit. A pacsni egy hagyományos, magyar sütemény, először a II. világháború után, 1945-ben jegyezték fel a receptkönyvek.
A fonyódi Pacsni-szigeten többféle ízben kapható a vajas, rétegelt tésztából készült ínyencség. Fogyaszthatjuk az édes, hagyományos verzióját, vagy a modernebb, sósat baconnel, sajttal ízesítve.
Egy múlt századi szerelem emlékhelye a Kripta Villa. Senkit se ijesszen el a név, hiszen a Kripta Villa nem más, mint egy kávézó, amely ősszel és télen is várja hétvégenként a vendégeket. A vendéglátó helyiség tetőteraszáról bámulatos panoráma várja az oda látogatókat, akik nemcsak a Balaton páratlan szépségében, hanem az északi part vulkanikus hegyeiben is gyönyörködhetnek. A Kripta Villában azt tervezik, jövő nyártól bővítik a sütemény és pékáru kínálatot, délidőben pedig grillkonyha várja majd az ínyenceket magyaros kolbászkákkal, csevappal.
A fonyódi főtéren a Padlás Bisztrót sem érdemes kihagyni, ha arra járunk. A harmadik emeleten kialakított étteremben nemcsak a balatoni panoráma, hanem a látványkonyha hívogatja még a gasztronómia szerelmeseit. A bisztróban kiemelt figyelmet fordítanak rá, hogy a minőségi alapanyagokat a helyi őstermelőktől szerezzék be, így például a zöldségeket, gyümölcsöket, a sajtokat, kecskesajtot, a vad- és marhahúst a fonyódi piacról, a közeli termelőktől vásárolják.
Fonyódon található a Balaton egyik legforgalmasabb kikötője, benne a leghosszabb mólóval, amely 464 méter hosszú. Innen is érdemes egy pillantást vetni a túlpartra, vagy csak lehuppanni egy padri és elmerengve bámulni a vizet, magunkba szívni az éltető napsugarakat.