Balaton Televízió – A balatoni élmény portál!

2025. január 23., csütörtök

Sajtok és borok összhangban

A legnagyobb bortermelő országok általában sajtkészítésben is kiemelkedőek, nem véletlenül. A borok és sajtok párosításának hagyománya, illetve szabályai elsősorban Franciaországból indulnak. Ezektől persze el lehet térni, de kezdőként érdemes néhány alapelvet betartani, amikor összeeresztjük a borokat a sajtokkal.

Fontos, hogy ha kifejezetten a borra vagyunk kíváncsiak, azt minősítjük, vagyis borkóstolót tartunk, akkor semmiképpen ne együnk mellé sajtot. Még a kóstolás napján is érdemes kerülni a sajtokat és a tejtermékeket, mert ezek gátolják az ízérzékelést. Ha azonban gasztronómiai élményre vágyunk, tehát a borok és sajtok összhangjára vagyunk kíváncsiak, akkor elkezdhetünk gondolkozni a párosításokon, és kezdődhet a kísérletezés!

A sajtok és borok párosításának alapelvei

A kiindulási alapunk az legyen, hogy általánosságban a fehérborok jobban illenek a sajtokhoz mint a vörösek, ill. hogy a sajt az alacsonyabb alkoholtartalmú borokat tűri meg. A reduktív fehérborok a legtöbb esetben megfelelnek a célnak. Az évekig érlelt kemény sajtok (hegyi sajtok) azok, amelyek a testesebb, tanninosabb borokat is bírják, de ezek nálunk csak ritkán kerülnek az asztalra.

A sajtokat az érlelésük alapján csoportosítják:

– friss, nem érlelt sajtok, krémsajtok, gomolya sajtok

Borsuttogó Rozé 2016

– érlelt lágy sajtok: fehérpenészes camembert és brie, vagy az ún. rúzsos (vöröspenészes) sajtok

Labastida Crianza 2014

– félkemény sajtok: trappista, edami, gouda, ementáli

Sain-Jean Pinot Noir 2016

– kéksajtok: francia rokfort (roquefort), angol stilton, gorgonzola, magyar márványsajt

Juffer-Sonnenuhr Auslese 2016

– kemény (ementáli típusú vagy hegyi) sajtok: parmezán

Fotó: Pixabay

A friss sajtok esetében egyszerű dolgunk van: ezek a friss, könnyed, jó savszerkezetű fehér és rozé borokkal, valamint habzóborokkal harmonizálnak.

Az érlelt lágy sajtoknál szintén a könnyedség, és kevés alkoholtartalom legyen a meghatározó szempontunk, ezeknél a vörösbor is belefér, ha kifejezetten gyümölcsös, és semmiképpen nem túl tanninos. Vannak, akik szerint a fehérpenészes sajtokhoz a leginkább az ásványosabb ízvilágú fehérborok passzolnak (pl. Somlói), és a könnyű vörösborokat csak a rúzsos (vöröspenészes) sajtokhoz ajánlják, de ebben az esetben is óvakodjunk a nagytestűtől.

A félkemény sajtok esetében nagyobb a mozgásterünk: érettségük és érleltségük határozza meg, hogy mit igyunk hozzá. Fehérborból jöhetnek az érlelt, nagy testű tételek, vörösborból pedig a gömbölyű, nem túl csersavas bársonyosak (Merlot, Pinot Noir).

A kékpenészes sajtokhoz régebben a vörösborokat javasolták, de a mai trend azt mutatja, hogy csodálatosan harmonizálnak az édes borokkal (késői szüretelésűek, aszúk), érdemes inkább ezt választani hozzájuk.

A kemény sajtok már igénylik a testesebb, magasabb alkoholtartalmú, akár erősített borokat. Kitűnő választás melléjük egy száraz sherry. Ha ementáli típusú kemény sajtról van szó, akkor a krémesebb, hordós érlelésű fehérborok javasoltak inkább.

A Magyarországon rendkívül népszerű füstölt sajtok jól kapcsolódnak a barrique vagy a késői szüretelésű fehérborokhoz.

Ne feledkezzünk meg a kecskesajtokról sem: ezek a jó savú, élénk, pikáns fehéreket szeretik, a nagyon érett kecskesajtok a hordós érlelést kapott fehérekkel alkotnak csodálatos párost.

Ha a sajt nagyon sós, savanykásabb bort kínáljunk, pl. rizlinget.

A sajtokat érdemes fogyasztás előtt legalább egy órával kivenni a hűtőből, mert szoba hőmérsékleten tárolva nyújtják a legnagyobb élvezetet.

Forrás: Borsuttogó

Oszd meg ismerőseiddel!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Neked ajánljuk még!

Új kedvezmények a kompon

50%-os kedvezménnyel utazhatnak a Balaton két partja között a 14-25 év közötti fiatalok és a közalkalmazottak. A további kedvezményezettek bemutatása részletesen a díjszabásban és a helyszíni tájékoztatókon érhetőek

tovább olvasom »

Szólj hozzá!

300x250

Kövess minket Facebookon!

300x250

Kiemelt videó

300x250