Harminc évvel ezelőtt szervezetalakítási lázban égett az ország. Az akkor frissen elfogadott egyesületi törvény – sok évtizedes kényszerszünet után – ismét lehetőséget adott a civileknek erre.
– 1989. december 9-én – rajtunk kívül – talán senki nem hitt abban, hogy az akkor frissen megnyilvánuló, szövetségalakítást eredményező civil kurázsi eredménye, a Magyar Szabadidősport Szövetség pontosan harminc évvel később jubileumi közgyűlést tarthat – idézte fel az első lépéseket Salga Péter. A szövetség egyik alapítója, kezdetek óta főtitkára kiemelte: a történelmi helyzet kihasználásán túl elengedhetetlen volt maga az igény megfogalmazása és azok a lelkes emberek, akik nem akarták veszni hagyni a nagy nehezen bevezetett és már ismertté vált szabadidősport rendezvényeket és az azok iránti érdeklődést, mint például a Balaton átúszás, utcai futóversenyek, sportoló közösségek.
– Az a terem tele volt akkor, mára hatan maradtunk olyanok, akik továbbra is e szervezet keretei között dolgozunk a változatlan célért: minél többen sportoljanak minél rendszeresebben- mondta.
Az elmúlt három évtized sarokpontjai közt kiemelte: az elejétől világos volt, hogy az új szervezet beágyazódása a társadalmi környezetbe nem lesz egyszerű. Mert hiába volt a szervezet maga új, a tevékenysége már nagyon is felnőtt volt, azaz volt már olyan kialakult karaktere, amihez kellett a körülményeket alakítani és nem fordítva. Megtalálni a működést lehetővé tévő feltételeket, az önkéntes, ellenszolgáltatás nélküli munkavégzést gyakorlattá tenni, forrásokat találni, utat nyitni a nyilvánossághoz, áruvá alakítani a termékeket, és mindezekre megtanítani a helyi szinten dolgozó kollégákat. Mindemellett az élsport jól szabályozott világában bizonyítani kellett a létjogosultságukat.
Az ünnepi közgyűlésen átadták a Lakosság Sportjáért Emlékplakettet is, melyet az idén Czene Attila olimpiai bajnok úszó, a szövetség elnöke; Bernárd János, a Budai XI. SE vezetője; valamint Papp Csaba, a Baranya megyei Szabadidősport Szövetség elnöke vehetett át.
MASPORT számokban
- A 30 tagszervezet 476 tagegyesülete évente mintegy 3754 rendezvényt tart, melyeken 91 mozgásformát 336.300-an próbáltak ki.
- A Kihívás Napja eddigi 29 éve alatt 1637 magyarországi település vett részt, eddig összesem mintegy 8 millió ember 65 millió percet mozgott.
- A Világ Gyalogló (hó)Napot 22 alkalommal rendezte meg a szövetség, több mint 243 ezren 2576 helyszínen 15753 kilométert tettek meg, ezzel Magyarországot hétszer körbekerülhették volna.
- Az Európai Sporthéten és a #Beactive Night-on az eddigi 5 évben 2782 eseményen csaknem 2 millióan mozogtak.
- A Szépkorúak Sportfesztiválján az elmúlt 13 évben csaknem tízezren vettek részt és próbáltak ki 77 mozgásformát.