A 19. században nem a strandolás jelentette a Balaton legnagyobb vonzerejét, hanem a tó környéki hőforrások, savanyú vizek és különféle gyógyászati kezelések. Ekkor jellemzően Balatonfüred, Siófok, Balatonalmádi és Hévíz álltak a gyógyulásra és feltöltődésre vágyó rétegek fókuszában. A magyar tenger partján a tömegturizmus csak a ’60-as években pörgött fel. Fortepan fotóválogatásunkkal a balatoni strandolás és fürdőruha divat korábbi évtizedeibe nyerhetsz bepillantást.
Fürdőzgetés Balatonalmádiban, egyenesen 1912-ből. A praktikumtól mi sem áll távolabb, mint a ruhák, amikben pancsolnak. Almádi egyébként a 19. században népszerű gyógyközpont volt, a Kneipp-féle vízikúra mellett nap- és légfürdő, illetve speciális táplálkozási módszerek is várták a gyógyulni vágyókat.

Fodrok nélkül könnyebb. 1917, Siófok
Forrás: FORTEPAN/Schoch Frigyes
Furcsa egyveleg a siófoki Fövenyfürdőről. A strandolók és a munkások között szellemként suhan át a hosszú fekete ruhába bújt, napernyős nő. 1917.

Balatonalmádi, 1923

Balatonszabadi, 1936. A bal szélső öltözéket Borat is elirigyelné

Balatonfüred, Yacht Klub, 1950. Bikiniben

1952. A Balaton ekkor még nyugodt terepnek számított, az évtized végén sokasodó vállalati üdülők hatására pörgött fel a tömegturizmus.

1969, Fonyód. Bélatelep környéke, szemben a Badacsony. A Palma Gumigyár reklámfotója. Az állami vállalat által gyártott gumimatracok hamarosan minden család strandkellékei között megtalálhatók lettek. A kép bal szélén Pataki Ági és Ribárszky Edit modellek, jobb szélen Pogány Klári.

Ami szép, az szép. 1978, Siófok, a szállodasor előtti strand, háttérben a Hotel Európa

1982 Siófok, Beszédes József sétány, BM üdülő.

1984, Balatonszemes
